Opcje przeglądania
Producenci

Pastel w języku włoskim oznacza ciasto, a właśnie taką konsystencję przed procesem suszenia mają te niesamowicie efektowne kredki. Pierwsze wzmianki na ich temat zaczęły pojawiać się w XV wieku we Francji. Do ich najsłynniejszych użytkowników należeli Leonardo da Vinci oraz Federico Barocci. Za sprawą ich prac technika ta rozpowszechniła się na całą Europę. Z biegiem czasu rozwinęło się wiele różnych odmian pasteli.

Suche pastele, najbardziej rozpoznawalny typ tych kredek mają w składzie kredę, pigment i spoiwo. W zależności od proporcji składników, można podzielić suche pastele na kilka rodzajów. Miękkie pastele nadają rysunkowi nieco malarskiego charakteru. Są delikatne i sypkie, dzięki czemu idealnie nadają się do przejść tonalnych oraz rozcierania palcami. Twarde pastele pozwalają na bardzo komfortowe pokrywanie większych przestrzeni. Dzięki możliwości temperowania, posłużą do wszelkich rysunków szkicowych lub detali. Kredki pastelowe to rodzaj suchych pasteli oprawionych w drewno. Zamiast grafitu posiadają sztyft. Dzięki drewnianej obudowie są bardziej odporne na złamanie i wygodne w użytkowaniu.

Pastele olejne od suchych różnią się składem: oprócz pigmentu składają się z glinki, wosku i oleju. Wywodzą się z Japonii, gdzie zyskały dużą popularność wśród studentów rysunku ze względu na nowe możliwości oraz znacznie korzystniejszą cenę. Ich fanem stał się wkrótce Pablo Picasso, który przez brak dostępu do swoich ulubionych kredek spowodowany wybuchem II wojny światowej namówił francuskiego przedsiębiorcę do ich produkcji. Dzięki możliwości nakładania grubszych warstw za pomocą olejnych pasteli, uzyskany efekt przypomina temperowy lub olejny malunek. Największą ich zaletą jest trwałość i odporność na światło. 

Pastele

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl